Kalendarium

Poniedziałek, 2018-12-17

Imieniny: Jolanty, Łukasza

Kontakt

Publiczne Gimnazjum

im. Jana Kochanowskiego w Przytyku

tel: (48) 618-05-92

e-mail: gimnazjumprzytyk@wp.pl

Jesteś tutaj: Start / Media o nas

Media o nas

Artykuły

XII Turniej Regionalny

2015-02-27
Powiększ zdjęcie

Tradycja organizacji Turniejów Regionalnych w Publicznym Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Przytyku zrodziła się już dwanaście lat temu. Od 2003 roku spotykamy się przy okazji dorocznych świąt, wydarzeń czy uroczystości wpisanych w życie, przede wszystkim, naszego regionu.

Tym razem pod lupę wzięliśmy legendy. Choć zwykle są one opowieściami wzbogaconymi elementami fantazji i bywają obudowane wątkami ludowymi, czasem mogą powiedzieć nam więcej o przeszłości danej miejscowości, niż niejedno wydarzenie historyczne. Większość z nich z biegiem czasu zaginęła lub zatarła się w pamięci ludzkiej, jednak te, które się zachowały, stanowiąc podstawowy element folkloru lokalnego, oddają ducha przeszłości naszej ziemi. Legendy pełnią ogromną rolę informacyjną i kulturową. Niegdyś były podstawowym składnikiem świadomości historycznej i tożsamości narodowej naszych przodków i choć obecnie nie odgrywają już takiej roli, nadal są najważniejszym elementem kultury regionu, kształtującym wyobraźnię i wiedzę o naszych dziejach. Zatem spotkanie wokół legend pozwoliło na oddanie ducha przeszłości naszej ziemi.

Czytaj więcej o: XII Turniej Regionalny

Mistrzowie folkloru

2015-02-23
Powiększ zdjęcie

W Przytyku od dwunastu lat odbywa się szkolny festiwal ludowy. Dzieci szkół powiatu radomskiego zaprezentowały stare legendy. W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Przytyka, Wolanowa, Wrzosu, Wrzeszczowa i Zakrzewa oraz gimnazjów z Przytyka, Wolanowa i Myśliszewic, którzy, w niezwykle kreatywny sposób, zaprezentowali sceniczne wyobrażenie legendarnych wydarzeń związanych z powstaniem chociażby Przytyka. Turniej rozpoczął się występem przedszkolaków, którzy przypomnieli historię o Lechu, Czechu i Rusie. Występy szkół oceniało jury: Bożena Zbrożyna, Zenon Gierała i Marian Popis. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli uczniowie z Przytyka, za przedstawienie zatytułowane „Jak diabeł chłopa swatał” na II miejscu ex aequo znaleźli się Wrzos i Wrzeszczów, a na trzecim miejscu, także ex aequo Zakrzew i Wolanów. W kategorii gimnazja I miejsce zajęła nasza szkoła – z „Legendą o powstaniu Przytyka” - przed Myśliszewicami i Wolanowem.

Czytaj więcej o: Mistrzowie folkloru