Piątek, 2018-08-17

Imieniny: Anity, Elizy

Spotkanie z kombatantami misji pokojowych ONZ

07 marca 2018 r. , w naszym gimnazjum, gościli przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W spotkaniu z nimi wzięli udział uczniowie klas trzecich. Była to dla nich swego rodzaju żywa lekcja historii, na której przybliżono młodzieży działalność jednego z obszarów ONZ,

a konkretnie misji pokojowych wysyłanych w rejony konfliktu w celu nadzorowania wprowadzenia porozumień pokojowych, tworzenia stref rozdzielających zwaśnione strony lub nadzorowania zawieszenia broni.

Przybyli do naszej szkoły kombatanci bardzo ciekawie opowiadali o swoich misjach na terenach m.in. Egiptu, Sudanu, Libanu, Aleksandrii. Młodzież dowiedziała się pokrótce, jakie obyczaje panują na tamtych terenach, jak żyją tamtejsi ludzie i z czym muszą się zmagać.

Zaproszeni gości opowiadali ponadto o własnych przeżyciach, tęsknotach, strachu

i niebezpieczeństwie, które były ich „ codziennym towarzyszem”.

Spotkanie uatrakcyjniły też inne elementy: piosenka pt. „ Przywiozę Ci błękitny hełm”, którą – przy akompaniamencie gitary -  pięknie wykonał jeden z kombatantów oraz  krótki film z ogłoszonym po nim konkursem dla uczniów.

Trzecioklasiści z pewnością wiele się dowiedzieli i na długo zapamiętają to spotkanie.